fbpx

Piosenki na pierwszy taniec

Polskie piosenki na pierwszy taniec cieszą się wśród Nowożeńców ogromną popularnością. Każda Para Młoda chce rozpocząć swoje wesele w efektowny sposób, a jednym z najważniejszych elementów jest dobór odpowiedniej piosenki.  W niniejszym wpisie zgromadziłem listę 50 najbardziej popularnych rodzimych piosenek na pierwszy taniec…

Piosenka na pierwszy taniec

Piosenka na pierwszy taniec otwiera w sposób oficjalny każde przyjęcie weselne. To jeden z tych momentów, w których oczy wszystkich gości skierowane są w stronę Pary Młodej. Nowożeńcy poświęcają często wiele tygodni na przygotowanie odpowiedniej choreografii, naukę kroków i figur specjalnych. Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej piosenki na pierwszy taniec Pary Młodej. Utwór powinien być utrzymany w odpowiednim tempie, a jego długość nie powinna przekraczać 4 minut. Wiele Par, zwłaszcza tych mieszkających na co dzień poza granicami naszego kraju decyduje się na polskojęzyczny utwór, często argumentując to chęcią podkreślenia swojego pochodzenia, sentymentem etc. I trzeba przyznać, że polskie piosenki w starciu z zagranicznymi hitami świetnie sprawdzają się w roli podkładu muzycznego.

Piosenki na pierwszy taniec – o czym warto pamiętać?

Wybierając piosenki na pierwszy taniec warto pamiętać o ograniczeniach związanych z tańcem w dniu ślubu. Bardzo ważny jest rozmiar parkietu tanecznego. Sala nie powinna krępować ruchów tańczącej Pary a jej układ warto dostosować do całej choreografii. Pamiętam, że kiedyś zdarzyło się, że choreografię doskonaloną pod okiem instruktora w szkole tańca trzeba było szybko modyfikować, ponieważ zmienił się rozkład stołów na sali. Warto mieć to pod kontrolą.

W planowaniu choreografii pierwszego tańca oprócz rozmiaru sali warto uwzględnić ilość zaproszonych gości. Jeśli okaże się, że ich obecność znacząco zmniejsza rozmiar miejsca do tańca, można grzecznie poprosić by na ten czas pozostali przy swoich stolikach. Większość lokali organizujących przyjęcia weselne posiada możliwość śledzenia wydarzeń na parkiecie wprost zza stołu.

Kolejna ważna sprawa to strój. Jeśli przyszła Panna Młoda planuje wystąpić w rozłożystej sukni ślubnej, należy przewidzieć to w ułożonej choreografii. Niektóre suknie ślubne mocno ograniczają ruchy, co w przypadku bardziej dynamicznych utworów może być poważną przeszkodą w płynnym, rytmicznym tańcu. Kilka razy fotografowałem pierwsze tańce, w których rozmiar sukni Panny Młodej był poważnym problemem w wykonywaniu nawet prostych figur. Dla większości Par Młodych było to niemałym ( i w sumie również dość niemiłym) zaskoczeniem. Na szczęście jest na to sposób.

Sukienka na pierwszy taniec

Jeśli obawiacie się problemów związanych z tańcem w oficjalnej sukni ślubnej, na czas pierwszego tańca można rozważyć przebranie się w nieco bardziej taneczną sukienkę. Zdarza się to coraz częściej, zwłaszcza w przypadku Par którym szczególnie mocno zależy na pierwszym tańcu. Kilka razy fotografowałem również pary zajmujące się półprofesjonalnie tańcem nowoczesnym. W ich przypadku była to już bardzo świadoma decyzja. Trudno wyobrazić sobie ekspresyjnego rock’n’roll’a w klasycznej sukni ślubnej 🙂

Polskie piosenki na pierwszy taniec – lista 50 najlepszych utworów

A teraz już obiecana lista 50 najlepszych polskich utworów na pierwszy taniec. Zanim zdecydujecie się na wybór jednego z nich, warto wybrać się do instruktora tańca. On fachowo oceni Wasze umiejętności i ułoży pod wybraną piosenkę określoną choreografię.  Kilka profesjonalnych lekcji i jestem przekonany, że wprawicie swoich gości w zachwyt i zdumienie 🙂

1. Marek Grechuta – Będziesz moją Panią

2. Anna Jantar – Przetańczyć z Tobą chcę całą noc

3. Seweryn Krajewski – Czekasz na tę jedną chwilę

4. Perfect – Kołysanka dla nieznajomej

5. Paweł Domagała – Weź nie pytaj

6. Zbigniew Wodecki – Oczarowanie

7. Andrzej Piaseczny – Śniadanie do łóżka

8. Lady Pank – Zawsze tam gdzie Ty

9. Zbigniew Wodecki – Z Tobą chcę oglądać świat

10. Kancelaria – Zabiorę Cię właśnie tam

11. Myslovitz – Chciałbym umrzeć z miłości

12. Skaldowie – Ktoś mnie pokochał

13. Kayah & Kiliański – Prócz Ciebie nic

14. Andrzej Piaseczny & Robert Chojnacki – Niecierpliwi

15. Michał Bajor – Taka miłość w sam raz

16. Zbigniew Hołdys – Stalker

17. Goya – Tylko mnie kochaj

18. Sławek Uniatowski – Kocham Cię

19. Varius Manx – Księżycowa piosenka

20. Marek Grechuta – Takiej miłości więc nam życzę

21. Czerwone Gitary – Historia jednej znajomości

22. Lady Pank – Mój świat bez ciebie

23. Myslovitz – Dla Ciebie

24. Łzy – Oczy szeroko zamknięte

25. Ryszard Rynkowski – Intymnie

26. Robert Gawliński – Nie pokonasz miłości

27. Anita Lipnicka – Historia jednej miłości

28. Ira – Miłość

29. Oddział Zamknięty – Gdyby nie Ty

30. Bednarek – Cisza

31. Maanam – Kocham Cię kochanie moje

32. Ziyo – Magiczne słowa

33. Róże Europy – Jedwab

34. Goya – Smak słów

35. Marcin Rozynek – Historia Miłosna

36. Karolina Kozak – Razem zestarzejemy się

37. Rusowicz i Uniatowski – Szukaj mnie

38. Edyta Górniak – Nie proszę o więcej

39. Andrzej Piaseczny – Chodź, przytul, przebacz

40. Universe – W perły zmienić deszcz

41. Czesław Niemen – Wspomnienie

42. Bajm – Ta sama chwila

43. Bracia – Za szkłem

44. Urszula – Dziś już wiem

45. Edyta Bartosiewicz – Opowieść

46. Marek Tranda – Moja dumka

47. Robert Janson – Małe szczęścia

48. DeMono – Kochać inaczej

49. Maciej Balcar – Moja rozmowa

50. Chłopcy z Placu Broni – Kocham Cię

Więcej propozycji piosenki na pierwszy taniec oczywiście na Youtube.

Pierwszy taniec – na żywo czy z podkładu?

Jednym z ostatnich pytań jakie musicie zadać sobie w kontekście pierwszego tańca jest sposób odtworzenia utworu. Zasadniczo polecam oryginalny podkład do którego ćwiczyliście i który doskonale znacie. Jeśli jednak Wasz zespół przygotował specjalnie dla Was interpretację tego utworu, a Wy czujecie się na tyle mocni w tańcu, że niestraszna Wam improwizacja, można pokusić się o wykonanie na żywo.

Pierwszy taniec to nie wszystko. Sprawdźcie również pomysły na przyjęcie weselne .

Zobacz również

Menu