Reportaż ślubny

Reportaż ślubny to zdjęcia obejmujące fotografowanie ślubu i wesela w wybranym zakresie. Najbardziej popularna forma fotografii ślubnej to reportaż od porannych przygotowań Pary Młodej poprzez ceremonię ślubną w kościele lub USC, a skończywszy na zdjęciach z przyjęcia weselnego.

Reportaż ślubny- zdjęcia ze ślubu i wesela

Reportaż ślubny to dynamiczna forma której kształt tworzą ludzie i miejsca, wydarzenia i symbole, przede wszystkim jednak emocje i uczucia towarzyszące Parze Młodej w tym szczególnym dla nich dniu. Jako fotograf ślubny staram się oddać atmosferę całego dnia w żywych, autentycznych kadrach. Jestem dyskretnym obserwatorem, utrwalam kolejne wydarzenia w dniu ślubu w subtelny a jednocześnie wyrazisty sposób. Tak powstają zdjęcia dokumentujące Wasze wielkie święto. Piękna, naturalna fotografia ślubna która na zawsze zatrzyma dla Was te wyjątkowe chwile.

Zapraszam Was do obejrzenia galerii zdjęć ze ślubów które miałem przyjemność fotografować.

Zdjęcia ślubne z dnia który szybko minie

Dzień ślubu minie szybko. W ciągu tych 24 godzin przeżyjecie wiele cudownych chwil które umkną bezpowrotnie, jeśli nie pomyślicie wcześniej o ich utrwaleniu. Dlatego tak ważne jest by Wasz fotograf ślubny był profesjonalistą, potrafił zatrzymać w pięknych kadrach nie tylko najważniejsze momenty jak błogosławieństwo, przysięga małżeńska czy pierwszy taniec, ale również spotkania z Waszymi bliskimi, momenty wspólnej zabawy, chwile pełne małych wzruszeń i wielkich radości.

Profesjonalna fotografia ślubna to Wasze wspomnienia

Profesjonalny fotograf powinien zatrzymać w kadrach to wszystko, czego często nie dostrzegają uczestnicy ślubu i wesela. Być blisko i zarazem daleko, nie zakłócając przebiegu uroczystości. Dobra fotografia ślubna zaskoczy Was niejednym kadrem. Pozwoli Wam przeżyć dzień ślubu za każdym razem, kiedy tylko sięgniecie po swoje zdjęcia lub album ślubny. Tort zjedzą goście, suknia powędruje do szafy a kwiaty zwiędną. Zapewne sporo zainwestowaliście w organizację swojego ślubu i wesela, by wszyscy czuli się doskonale. Fotografia ślubna to coś co zostanie dla Was- najlepsza inwestycja w Wasze wspomnienia.

Jak powinien wyglądać dobry reportaż ślubny?


Jeśli zastanawiacie się jak powinien wyglądać dobry reportaż ślubny, to warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie ważnych elementów. Przede wszystkim reportaż ślubny powinien być naturalny. Fotograf i kamerzysta pracujący razem nad rejestracją dnia ślubu nie powinni sobie przeszkadzać, a równocześnie powinni wykonywać swoją pracę w sposób dyskretny i nieinwazyjny. Dawno już minęły czasy gdy obsługa foto- video uganiała się za Parą Młodą i gośćmi weselnymi na sali tanecznej, lub robiła wycieczkę po części jadalnej, świecąc osobom spożywającym posiłki lampami po oczach.

Dziś profesjonalny fotograf i kamerzysta rejestrują wszystko bez wchodzenia gościom na głowę, są blisko centrum wydarzeń a jednocześnie obserwują wszystko z perspektywy obserwatorów, nie uczestników wydarzeń. Dzięki temu zarówno Para Młoda jak również goście weselni szybo zapominają o obecności obsługi foto- video a zdjęcia ślubne jak również ujęcia filmowe są bardziej naturalne.

Ile godzin trwa reportaż ślubny?


Standardowy reportaż ślubny trwa 10-12 godzin. Długość reportażu zależy w głównej mierze od godziny jego rozpoczęcia. Jeśli Panna Młoda ma zaplanowaną wizytę w salonie kosmetycznym wcześnie rano, a reportaż zawiera pełne przygotowania, wówczas jego zakres w sposób naturalny się powiększa.

Dlaczego reportaż ślubny trwa tylko do oczepin?


Większość reportaży ślubnych kończy się tuż po północy i tradycyjnych oczepinach. Wynika to z tego, że oczepiny i następujące czasem po nich tradycyjne zabawy weselne są zwykle ostatnim, oficjalnym punktem programu przyjęcia weselnego. Po ich zakończeniu trwa już tylko zabawa do białego rana. Zapewne w jej trakcie również wiele się dzieje, ale brak fotografa i kamerzysty pozwala gościom na zupełnie swobodną zabawę w towarzystwie Pary Młodej. Poza tym do północy fotograf i filmowiec zdążą już zgromadzić wystarczająco dużo materiału, by zrobić z tego piękny fotoreportaż i film ślubny.

Co zawiera pełny ślubny reportaż?


Tradycyjny, pełny reportaż ślubny zawiera wszystkie najważniejsze wydarzenia dnia ślubu. Wśród nich warto wymienić wizytę Panny Młodej w salonie kosmetycznym i fryzjerskim, przygotowania Panny Młodej i Pana Młodego w domach, błogosławieństwo rodziców, wspólny wyjazd na ceremonię ślubną, ślub w kościele, plenerze lub Urzędzie Stanu Cywilnego, życzenia po ceremonii, przywitanie Pary Młodej w sali bankietowej, pierwszy taniec, krojenie weselnego torta, zabawę aż do oczepin. Czasem na życzenie Pary Młodej częścią reportażu ślubnego jest mini sesja zdjęciowa, na którą wybieramy się gdzieś niedaleko miejsca w którym odbywa się przyjęcie weselne. Standardowo podczas całego reportażu ślubnego wykonywane są pamiątkowe, pozwane ujęcia z rodziną i gośćmi.

Skrócony reportaż z dnia ślubu


Skrócony reportaż ślubny najczęściej zawiera zdjęcia z ceremonii ślubnej w kościele, plenerze lub USC, życzenia od gości weselnych, pierwszy taniec i początek przyjęcia weselnego. Mimo niewielkiego zakresu zdjęcia ze skróconego reportażu z dnia ślubu zawierają najbardziej esencjonalny materiał. Forma skróconego reportażu może zmieniać się w zależności od oczekiwań Pary Młodej.

Czego nie fotografuję w trakcie reportażu ślubnego?


W dniu ślubu staram się stworzyć ciekawy, przekrojowy materiał zdjęciowy. Jestem wszędzie tam gdzie akurat dzieje się coś ciekawego. Dzięki temu zdjęcia ślubne Anyday są dynamiczne i wciągające. Jest jednak kilka sytuacji w których nie fotografuję. Przede wszystkim nie wykonuję zdjęć w trakcie spożywania posiłków. Dla gości i pary Młodej byłoby to mocno krępujące, dlatego w trakcie obiadu, kolacji czy innych poczęstunków sam również odpoczywam.

Unikam również fotografowania sytuacji w których ktoś mógłby czuć się niezręcznie, lub wydarzyło się coś co mogło by kogoś ośmieszyć. Oczywiście w trakcie zabawy weselnej takie sytuacje często mają miejsce. Jak fotograf staram się ocenić, czy dana sytuacja była zabawna i nadaje się do publikacji, czy ktoś mógłby poczuć się niekomfortowo widząc konkretne zdjęcie. Jeśli uznam, że coś nie mieści się w granicach dobrego smaku, takie zdjęcie ze ślubu czy wesela bezpowrotnie ląduje w koszu.

Reportaż ślubny- zdjęcia z przygotowań


Pierwszą częścią reportażu ślubnego są zdjęcia z przygotowań. Jako fotograf ślubny bardzo lubię ten wstęp. Poranne, nieśpieszne tempo, zapach kawy i te unikalne momenty zawieszenia, kiedy wszystko co w tym dniu ma się wydarzyć jest jeszcze kilka godzin przed Wami. Uwielbiam poranne pogaduchy w salonie kosmetycznym, gdzie powstaje piękny makijaż Panny Młodej, momenty w których wymieniamy pierwsze uwagi na temat aktualnej pogody (haha) i Wasze opowieści o dniu poprzednim, w trakcie którego w szalonym tempie dopinaliście ostatnie sprawy organizacyjne.

Później już Wasze domy lub pokoje hotelowe, jeszcze pełne ciszy, ale powoli wypełniające się śmiechem i gwarem przybyłych gości. Suknia ślubna i garnitur jeszcze na wieszakach, wkoło piękne dekoracje i detale, którym staram się zawsze zrobić kilka ujęć. Kiedy ubieracie swoje ślubne stroje, a w domu coraz więcej krzątania i wkradającego się powoli chaosu, reportaż ślubny zwykle nabiera tempa. Wzruszający first look, pełne emocji błogosławieństwo i nagle czas zaczyna biec jak szalony. Za parę chwil wszystko naprawdę się zacznie!

Reportaż ślubny – zdjęcia z ceremonii ślubnej


Ceremonia ślubna to najważniejszy punkt całego reportażu ślubnego. To właśnie w jej trakcie stanie się coś, na co oboje tak długo czekaliście. Bez względu na to, czy Wasz ślub odbędzie się w wielkiej, przestronnej świątyni czy małym, zabytkowym kościółku na obrzeżach, czy będzie to uroczystość religijna czy ślub cywilny, emocje zawsze są takie same. W chwili gdy staniecie przed sobą, by w otoczeniu najbliższych Wam osób wypowiedzieć uroczyste słowa przysięgi małżeńskiej, jak w roli Waszego fotografa ślubnego również gotuję się z emocji. To są krótkie sekundy które chcę uwiecznić jak najpiękniej potrafię, nadając tym kadrom szczególną rangę i znaczenie w całym reportażu ślubnym. Zdjęcia z ceremonii ślubnej to najważniejsza część całego reportażu który za kilka tygodni ode mnie otrzymacie.

Reportaż ślubny- zdjęcia z wesela


Zdjęcia z wesela to najbardziej obszerna część reportażu ślubnego. To właśnie wtedy powstanie najwięcej zdjęć z tego dnia, dlatego tak ważna jest piękna oprawa. Jednak najważniejsza jest dobra energia. Pierwszy taniec, tort weselny, podziękowania dla rodziców, zabawy oczepinowe, każdy z tych momentów przepełnia pozytywna aura. Nie brakuje również wzruszeń, obcieranych skrycie łez płynących po policzkach, jednak przede wszystkim jest mnóstwo radości, serdecznych, szczerych uśmiechów i szalonej wrzawy. Dla fotografa ślubnego to wymarzone okoliczności do wyłapywania pięknych, obfitych w emocje kadrów. W takich warunkach zwykle zapominamy o ciasnocie, kapryśnym świetle, biegających wszędzie dzieciach i błyskających, kolorowych lampach. Przyjęcie weselne to dla fotografa ślubnego kilka godzin okazji do stworzenia doskonałego reportażu ślubnego.

Co ma największy wpływ na charakter reportażu ślubnego?


Największy wpływ na charakter reportażu ślubnego ma charakter ceremonii i przyjęcia weselnego. Czasem zdarza mi się fotografować uroczystości niezwykle stonowane i eleganckie. Innym razem są to żywiołowe, pełne szalonej energii wesela. Takie są też zdjęcia ślubne z tych uroczystości. Czasem subtelne i delikatne, a czasem żywiołowe i pełne energii. Dla mnie jako fotografa fotografującego śluby uchwycenie tej energii i klimatu każdego ślubu i przyjęcia weselnego są szczególnie ważne. Uważam że właśnie to czyni każdy reportaż ślubny unikalnym i na swój sposób oryginalnym zestawem zdjęć. Wesele w górach czy śląskie wesele – wszędzie jest tak samo pięknie a jednak ciut inaczej. Warto to podkreślić a zdjęcia reportażowe świetnie się do tego nadają.

Reportaż ślubny – pojedyncze zdjęcia czy spójna całość?


Każdy fotograf ślubny ma w tym względzie inne priorytety, ideologię i podejście do swojej pracy. Osobiście uważam, że cały reportaż powinien zachować spójność i być historią opowiedzianą w uporządkowany, konsekwentnie wciągający sposób. Mimo wszystko jednak jako fotograf ślubny najbardziej cenię sobie pojedyncze kadry dokumentujące perfekcyjnie najpiękniejsze momenty ze ślubu i wesela. Każde zdjęcie wchodzące w skład reportażu jest dla mnie niezwykle ważne, pewnie dlatego nie lubię pustych przebiegów między poszczególnymi szczytami, zdjęć bez wyrazu, energii, zdjęć o niczym i dla nikogo. Zdjęcia na których udaje się złapać unikalne momenty, uśmiech, łzy wzruszenia, ledwo skrywaną radość czy szaloną euforię – takie zdjęcia najbardziej zapadają w pamięć i do takich zdjęć najchętniej wracamy. Kadry na których udaje mi się zatrzymać jakąś szczególną, unikalną sekundę nie wymagają kontekstu ani dopowiedzeń, są wartością samą w sobie. Takie zdjęcia jako fotograf i zarazem fan fotografii uwielbiam najbardziej.

Perfekcyjny ślub i wesele – jak wszystko dobrze zaplanować?


Teraz kilka słów o organizacji mającej również ogromny wpływ na reportaż. Jeśli marzy Wam się perfekcyjny ślub i wesele, starajcie się punkt po punkcie wszystko dobrze zaplanować, przewidując różne scenariusze wydarzeń. Perfekcyjny ślub i wesele nie powinny odbywać się w pośpiechu czy stresie. Każda część uwieczniona na reportażu ślubnym powinna być odpowiednio rozłożona w czasie, by Para Młoda mogła rozsmakować się w każdej sekundzie, przede wszystkim jednak uniknęła nerwowego biegania z miejsca na miejsce. Ślub i wesele to wielkie święto Waszej miłości. Jeśli scenariusz tego dnia odpowiednio zaplanujecie, będziecie mogli w pełni nacieszyć się wszystkim, zachowując piękne wspomnienia z każdej chwili. Wasze uśmiechnięte twarze będą później pięknie wyglądać na zdjęciach ślubnych. Gwarantuję! 🙂

Fotograf ślubny i kamerzysta – współpraca w dniu ślubu


Jak wygląda współpraca fotografa ślubnego i kamerzysty który ma wykonać film ślubny? Jeśli współpracują ze sobą profesjonaliści to najczęściej rozumieją się bez słów a realizacja przebiega bezinwazyjnie. W dniu ślubu dzieje się bardzo dużo i dlatego tak istotne jest doświadczenie. Jak fotograf wielokrotnie współpracowałem z osobami z którymi poznałem się dosłownie 5 minut wcześniej, a mimo to wspólnie wykonywaliśmy świetną robotę. W realizacji foto i video istnieją pewne uniwersalne zasady, dzięki znajomości których nawet tak trudny i nieprzewidywalny temat jak reportaż ślubny może być wykonany w perfekcyjny sposób.

Zdjęcia z reportażu ślubnego – ile zdjęć dostaje Para Młoda?


Pary Młode zamawiające moje usługi bardzo często pytają o ilość zdjęć z reportażu ślubnego jakie otrzymają. Pakiety które oferuję zawierają określone ilości zdjęć wydrukowanych i fotografii które Para Młoda otrzymuje w plikach. Wydrukowane zdjęcia to najlepsze kadry z całego reportażu ślubnego, zwykle jest to około 130 zdjęć. Każdy z nich poddawany jest dokładnej, autorskiej obróbce. Pozostałe zdjęcia w ilości powyżej 500 sztuk otrzymujecie w plikach na pendrive. Jeśli zamawiacie pełny reportaż to w sumie możecie liczyć na kilkaset pięknych zdjęć ślubnych.

Zdjęcia z reportażu ślubnego Anyday – przede wszystkim naturalna kolorystyka


Wielu fotografów przekazuje Parom Młodym zdjęcia ślubne z reportażu kolorowe i czarno białe, w równych proporcjach 50:50. Zdjęcia z reportażu ślubnego w moim wykonaniu opierają się na naturalnej kolorystyce, a kadry czarno białe stanowią najczęściej 10% całego materiału zdjęciowego. Uważam, że naturalne kolory są najbardziej uniwersalne i doskonale oddają pozytywny, pełen witalnej energii charakter dnia ślubu. Czarno białe kadry wykorzystuję tylko w sytuacjach, gdy zdjęcie z różnych względów gorzej wygląda w kolorze, lub gdy chcę skupić uwagę odbiorcy na jakichś konkretnych emocjach. W tym wypadku czarno biała fotografia sprawdza się doskonale. W innych przypadkach kolorowe, naturalne zdjęcia są po prostu lepsze.