fbpx

Sesja ślubna- w dniu ślubu czy innego dnia?

Jednym z najczęściej powtarzanych pytań związanych z fotografią ślubną jest to, dotyczące sesji ślubnej. Przyszli Nowożeńcy mając często po raz pierwszy do czynienia z profesjonalną fotografią, z obiektywnych względów nie rozumieją dość subtelnych, lecz mających znaczący wpływ na efekt końcowy, różnic między proponowanymi im opcjami. Nie zdecydowaliście jeszcze, kiedy odbędzie się Wasza sesja? Czy wystarczy zrobić zdjęcia w dniu ślubu? A może wybrać fotografowanie zupełnie innego dnia? W dzisiejszym odcinku Praktycznego Poradnika Przedślubnego postanowiłem zaprezentować listę wad i zalet obu rozwiązań. Mam nadzieję, że ułatwi Wam ona podjęcie bardziej świadomej decyzji.

Sesja w dniu ślubuSesja w dniu ślubu

Wady:

– W razie problemów z pogodą sesja w dniu ślubu może się po prostu nie odbyć.

– Nie mamy pełnego wpływu na godzinę, w której odbędzie się sesja (np. wyjście na zdjęcia będzie możliwe późną porą), więc warunki do robienia zdjęć mogą nie być najlepsze.

– Ograniczony czas trwania sesji (zwykle około godziny) to ograniczona ilość zdjęć. Ponadto, ze względu na brak czasu zwykle jesteśmy zmuszeni do fotografowania w jednej lokalizacji. Najlepiej takiej, która nie jest zbytnio oddalona od miejsca przyjęcia. W tej sytuacji nie wybieracie tego co chcecie, tylko to co jest pod ręką.

– Pozowanie wymaga cierpliwości i skupienia, a o to w dniu ślubu jest raczej trudno. Dodatkowo brak czasu na oswojenie się z obiektywem i rozluźnienie, bardzo utrudnia, wręcz uniemożliwia w pełni naturalne pozowanie. Czyli wpływa na to, jak wychodzicie na zdjęciach.

– Po sesji musicie wrócić na przyjęcie w nienagannym stanie, więc od razu zapomnijcie o wielu fajnych ujęciach wiążących się z ryzykiem choćby małego pobrudzenia Waszych strojów.

– Wybierając się na sesję w dniu ślubu, tracicie część swojego przyjęcia weselnego. Pamiętajcie, ten dzień mija bardzo szybko.

Zalety:

– Nie ponosicie dodatkowych kosztów związanych z sesją, ponownym przygotowaniem makijażu, fryzury itd. Wyglądacie perfekcyjnie, jesteście gotowi 🙂

– Cały materiał zdjęciowy wykonujemy w dniu ślubu, więc nie musicie angażować dodatkowych dni urlopu itp.

– Sesja w dniu ślubu jest krótka, a więc mniej bolesna dla osób, dla których pozowanie do zdjęć to prawdziwa męka.

– W dniu ślubu możemy wykonać ujęcia o które innego dnia może być trudno (np. z Waszym wymarzonym, ślubnym samochodem, czy na pięknym tarasie widokowym hotelu w którym odbywa się przyjęcie)

– Sesja w dniu ślubu to chwila wytchnienia dla Pary Młodej od miłego, choć nieco męczącego bycia w centrum uwagi. Tak przynajmniej twierdzi jakieś 95% fotografowanych przeze mnie Nowożeńców 🙂

– Zdjęcia wykonane w dniu ślubu to uchwycona część atmosfery tego wyjątkowego święta. Nie da się tego odtworzyć innego dnia.

– – – – – – – – –

Sesja innego dniaSesja innego dnia

Wady:

– Koszty związane z ponownym przygotowaniem makijażu, fryzury, czyszczenia sukni/ garnituru (tylko w przypadku, gdy są mocno pobrudzone) i dodatkowy koszt sesji. Jeśli suknia ślubna została wypożyczona, to jest to kolejny problem.

– Dodatkowy dzień, który musicie poświęcić na zdjęcia. Czasem ciężko jest wygospodarować jeszcze jeden dzień urlopu zwłaszcza, że przygotowania do ślubu pochłonęły ich tak wiele.

– Jesteście już po ślubie, więc emocje trochę opadły… To się raczej rzadko zdarza, ale warto wspomnieć. Pozytywne nastawienie w dniu sesji jest kluczowe dla rezultatów.

Zalety:

– W razie problemów z pogodą, np. niezbyt optymistycznych prognoz zawsze możemy przełożyć sesję na inny dzień.

– Mamy nieograniczony czas, a tym samym możliwość wykonania zdjęć w kilku różnych lokalizacjach. Dzięki temu zdjęcia będą bardziej zróżnicowane, po prostu ciekawsze.

– Większa swoboda w pracy to mocny argument za sesją innego dnia. Nie musimy obawiać się o drobne zabrudzenia na sukni czy garniturze, możemy wykonać więcej ujęć w pozycji leżącej, siedzącej, zdjęcia w wodzie itd.

– Pani Młoda może przygotować na sesję zupełnie inną stylizację niż w dniu ślubu. Jak szaleć to szaleć 🙂

– Możemy wybrać godzinę rozpoczęcia sesji stosownie do pory roku i miejsca, w którym będziemy pracować. Dzięki temu Wasze zdjęcia będą pięknie doświetlone.

– Podczas sesji innego dnia z pewnością będziecie bardziej wyluzowani, a przez to zdjęcia będą bardziej naturalne. Ponadto, możemy skupić się wyłącznie na zdjęciach, a to z pewnością bardzo przybliży nas do świetnych rezultatów.

– – – – – – – – –

Jak widzicie, jest nad czym myśleć 🙂 Sesja w dniu ślubu będzie dla Was z pewnością mniej kłopotliwa, natomiast sesja innego dnia to gwarancja lepszych zdjęć. Dlatego jeśli macie taką możliwość, optymalnym rozwiązaniem jest krótka sesja w dniu ślubu i dłuższa, w zupełnie innym dniu. Nie zapominajcie o tym, że te zdjęcia będą pamiątką na całe życie. Warto poświęcić im trochę energii.

Zobacz również

Menu