sesje ślubne

Sesja zdjęciowa- kiedy, jak i gdzie?

Sesje zdjęciowe- współczesna moda czy wieloletnia tradycja?

O wyborze fotografa na ślub często decyduje ta część portfolio, w której zgromadzone są zdjęcia z sesji ślubnych. Każda Para Młoda ma oczywiście własne kryteria wyboru, jednak sesja zdjęciowa jest magnesem, który szczególnie mocno przyciąga część osób. Sami Nowożeńcy też chętnie decydują się na takie fotografie. Dla wielu z nich piękna, pełna emocji sesja zdjęciowa w górach, nad morzem czy w mieście stanowi kwintesencję fotografii ślubnej.

Wbrew opiniom, że sesje zdjęciowe to współczesna moda, ich popularność nie słabnie od dawien dawna. Pomysł jest co najmniej tak stary, jak sama fotografia ślubna. Już w drugiej połowie XIX wieku pewien amerykański fotograf wpadł na pomysł, by nowożeńcom wykonywać pozowane, pamiątkowe ujęcia. Wówczas sesje odbywały się niemal wyłącznie w studio (reportaż ślubny nie istniał), w warunkach względnej kontroli nad światłem i niedoskonałym sprzętem foto. Efekty również nie miały zbyt wiele wspólnego z tym, jak dziś wyglądają zdjęcia ślubne. Na starych zdjęciach nie uświadczycie uśmiechniętych, szczęśliwych i wyluzowanych par. Ich pozy często są usztywnione, a twarze pełne powagi i skupienia.

Styl ten trwał niezmiennie przez ponad 100 lat i dopiero wraz z nadejściem fotografii kolorowej nastąpił pewien przełom. Zdjęcia stały się bardziej naturalne, a uwiecznione na nich pary zaczęły się nawet lekko uśmiechać. Niestety, ten etap w rozwoju fotografii ślubnej mocno zaciągnął się kiczem. Malowane tła studyjne z nieodzownymi gipsowymi kolumienkami, pałacowymi żyrandolami, tudzież estetyczną stodołą z przyjaznym siankiem stały się codziennym krajobrazem pracy fotografa ślubnego.

Dopiero wraz z nadejściem technik cyfrowych i rosnącymi możliwościami pracy fotografa w plenerze, sesja zdjęciowa zaczęła zrzucać z siebie koszmarne stereotypy. Gołąbki i łabędzie- puszyste symbole bezguścia na zawsze miały zniknąć z fotograficznego kadru. Naturalność stała się powszechnym wymogiem, a pozytywne emocje fundamentem, na którym po dzień dzisiejszy opiera się cała współczesna fotografia ślubna.

sesja ślubna kiedy jak i gdzie

Sesja zdjęciowa – wspomnienia zapisane na papierze

Ustaliliśmy więc, że ślubna sesja zdjęciowa nie jest współczesnym trendem ani modą. Decydując się na sesję, warto więc myśleć o niej w kategoriach pamiątki która zostanie z Wami na zawsze, niż jakiejś wieloletniej tradycji (bo wszyscy robią). Zdjęcia to zapisane na papierze wspomnienia. Jeśli nie jesteście przekonani, nie podoba się Wam sama idea, nie rozumiecie o co w ogóle tyle hałasu, to lepiej po prostu odpuścić. W dniu ślubu fotograf wykona mnóstwo ujęć i taka pamiątka w zupełności wystarczy. Natomiast sesja zdjęciowa to propozycja dla Par chcących zachować coś więcej. W sytuacji, w której jesteście sami, a jedynym obserwatorem jest fotograf, znacznie łatwiej stworzyć kadry bardziej emocjonalne. Dzięki takim zdjęciom łatwiej jest utrwalić to, co Was łączy w sposób prawdziwy i niewymuszony. Kiedy dodamy do tego jeszcze jakąś ciekawą lokalizację, poeksperymentujemy ze światłem i perspektywą, to efekty będą zachwycające.

Bywa i tak, że Pan Młody nie podziela entuzjazmu Panny Młodej co do sesji zdjęciowej. Poniekąd jest to zrozumiałe. W tej sytuacji (a przyznacie, że ślub to moment dość szczególny) warto iść na pewne ustępstwa. Panowie, jeśli taka sesja jest marzeniem wybranki Waszego serca, to… jakoś przeżyjecie tych kilka godzin. Wiele w takich sytuacjach zależy również od podejścia fotografa. Kiedy słyszę, że wyciągnięcie Pana Młodego na sesje zdjęciową w innym dniu graniczyło z cudem, zwykle proponuję połączenie klasycznych ujęć ślubnych z czymś, co przypadnie do gustu także męskim gustom. Fotografia ślubna to nie muszą być tylko i wyłącznie piękne, delikatne, romantyczne pejzaże. Kiedy do zbioru pomysłów na zdjęcia ślubne dorzucimy także kilka bardziej męskich tematów, to nagle okazuje się, że Pan Młody jest całkiem niezłym i zaangażowanym modelem 🙂

Najważniejsze jest to, by na sesji pojawić się w dobrych nastrojach. Poranna kłótnia, fochy i jakieś uprzedzenia są w tym dniu bardzo niewskazane. Zadbajcie więc o swój komfort psychiczny, nakręćcie się wzajemnie pozytywną energią. Takie podejście ma ogromne znaczenie dla efektów, które wspólnie chcemy osiągnąć. Piszę o tym szerzej nieco dalej…

Ślubna sesja zdjęciowa – kiedy najlepiej ją zrobić?

Kiedy najlepiej zrobić ślubną sesję zdjęciową? O wadach i zaletach sesji w dniu ślubu oraz sesji innego dnia pisałem już w poście Sesja zdjęciowa – w dniu ślubu czy innego dnia?. Zapoznajcie się z tym opracowaniem, zanim zdecydujecie o tym, kiedy chcielibyście zrobić te zdjęcia. Znajdziecie tam kilka praktycznych porad.

sesja ślubna na łące

Jak przygotować się do sesji ślubnej?

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? A jak chcielibyście wyglądać na zdjęciach? Świetnie? Dobrze? Tak sobie? Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie. Osobiście uważam, że to jeden z tych elementów, którym naprawdę warto poświęcić więcej uwagi. Złudna wiara w magię Photoshopa nie sprawi nagle, że na zdjęciach będziecie mieć dobry nastrój, ładny makijaż, czy nienaganną fryzurę. Fotograf może dokonać pewnych poprawek, ale tyczy się to raczej usuwania drobnych niedoskonałości, zabrudzeń itp. Zarówno dobre samopoczucie, jak i wygląd mają zasadniczy wpływ na sam komfort pozowania. Im lepiej wyglądamy, tym pewniej czujemy się przed obiektywem. A im lepiej się czujemy, tym lepiej wyglądamy na zdjęciach. Sesje zdjęciowe są tego najlepszym przykładem.

Makijaż na sesję

O makijażu na sesję, czyli tzw. makijażu fotograficznym więcej znajdziecie na blogu. Moim zdaniem jest on szczególnie ważny, ponieważ duża część zdjęć z sesji to zbliżenia na twarze Pary Młodej. Na takich zdjęciach warto wyglądać jak najlepiej. Jeśli przygotowujecie się do sesji, wspomnijcie o tym osobie która wykonuje Wasz makijaż. Przede wszystkim jednak, zaufajcie jej. Jeśli po zakończonym makijażu patrzycie w lustro i macie wrażenie, że wizażystka trochę przesadziła, to najprawdopodobniej macie idealny makijaż na sesję zdjęciową.

Fryzura na sesję

Panny Młode często decydują się na inną fryzurę w dniu sesji, niż w dniu ślubu. Myślę, że jest to w porządku. Warto jedynie zastanowić się, czy nowa fryzura będzie dobrze równie dobrze pasować do eleganckiej sukni ślubnej jak ta, którą miałyście na ślubie.

Dodatki na sesję zdjęciową

O jakich dodatkach na sesje ślubne warto pomyśleć? Najpierw porozmawiajcie z fotografem o samych pomysłach na zdjęcia. Ustalcie wspólnie, w jakim klimacie mają być te fotografie i pod tym kątem przygotujcie ewentualne rekwizyty. Nie są one konieczne, ale czasem wykorzystanie ich może pozytywnie „podkręcić” niektóre zdjęcia. Sesja zdjęciowa daje w tym względzie duże możliwości.

Inny ubiór też ma sens

Przyzwyczailiśmy się, że sesje ślubne prezentują Nowożeńców w ich odświętnych, najczęściej biało- czarnych strojach. Tymczasem coraz więcej Par decyduje się na sesję w normalnym ubraniu, od eleganckich sukienek i marynarek począwszy, a na luźnych dżinsach i wzorzystych spódnicach skończywszy. Tak naprawdę sesja ślubna nie narzuca żadnego sztywnego dress code’u. Nikt nie każe Wam ubierać się  zgodnie z jakimiś wytycznymi. Zróbcie jak uważacie i jak czujecie. Jeśli chcecie zaszaleć, to kto Wam tego zabroni? To Wasza sesja zdjęciowa!

narzeczeńska sesja ślubna

Jaka jest najlepsza pogoda na sesję?

Wiele osób uważa, że im piękniejsza pogoda, tym lepsze będą zdjęcia. Nic podobnego. W fotografii najważniejsze jest światło, a w upalne, słoneczne dni jest go po prostu za dużo. Największym problemem jest jednak kąt padania promieni słonecznych. Jeśli słońce jest wysoko na niebie, to pod oczami, nosem i brodą tworzą się brzydkie, ostre cienie. W takich warunkach większość osób ma również tendencję do mrużenia oczu, co również nie wpływa pozytywnie na efekty. Do tego dochodzi jeszcze suknia ślubna, która w bezpośrednim kontakcie z ostrym słońcem staje się na zdjęciach białą, pozbawioną szczegółów plamą. Wystarczy jednak, że na niebie pojawi się kilka chmur, a warunki do fotografowania poprawiają się diametralnie.

Oczywiście, dobra sesja zdjęciowa może się odbyć niemal w każdych warunkach. Jeśli w danej chwili słońce jest zbyt intensywne, szukamy z Parą Młodą bardziej zacienionych miejsc. Kiedy słońca jest relatywnie mało, wybieramy otwarte przestrzenie. Gdy w dniu sesji niebo jest szczelnie pokryte chmurami, zdjęcia w każdej lokalizacji będą miały swój niepowtarzalny klimat. Piękne efekty można osiągnąć tuż przez wschodem lub zachodem słońca (tak zwana złota godzina), kiedy światło jest wyjątkowo miękkie i plastyczne. Zdarzało mi się również wykonywać sesje nocne, gdzie źródłem światła były miejskie latarnie i neony. Jedyną, realną przeszkodą w realizacji sesji może być padający deszcz. Może, choć nie musi, bo i na to są sposoby 🙂

Gdzie zrobić sesję zdjęciową?

Gdzie zrobić ślubną sesję zdjęciową? To jeden z największych dylematów Par Młodych. Przede wszystkim warto pamiętać, że otoczenie w jakim ma być wykonana sesja zdjęciowa powinno być dobrane tak, by umożliwiało spokojną, bezstresową współpracę. Jeśli wybierzemy się w miejsca, przez które codziennie przelewają się tłumy turystów, musimy liczyć się z tym, że co chwilę ktoś będzie nas zaczepiał, składał gratulacje, robił zdjęcia, czyli po prostu przeszkadzał. Lepsze efekty można osiągnąć w lokalizacjach nieco odosobnionych, w których możemy się swobodnie komunikować, powtórzyć ujęcie, eksperymentować itd. Jeśli zależy Wam na zdjęciach w jakimś popularnym miejscu, wybierzmy się tam poza godzinami szczytu. Generalnie, opcji jest wiele.

sesja ślubna w parku

Sesja zdjęciowa w lesie

Las to świetne miejsce na zdjęcia ślubne. Cisza, spokój i światło rozproszone przez korony drzew tworzą wręcz idealne warunki do fotografowania. Monumentalne drzewa, zaciszne polany, zarośnięte ścieżki, zwalone pnie, leśne ostępy są niezwykle inspirujące. Do tego jeszcze cudowne zapachy, śpiew ptaków, szum drzew, w takich warunkach znacznie łatwiej jest wczuć się w klimat sesji.

Zdjęcia ślubne w parku

W parku mamy warunki zbliżone do tych w lesie, choć tu trzeba bardziej liczyć się z obecnością innych ludzi. Parki mają jednak tę przewagę nad lasem, że są bardziej uporządkowane i estetyczne. Zawsze też znajdzie się w nich jakaś urokliwa ławeczka czy piękne schody, na której jako Para będziecie się pięknie prezentować. Park jest świetnym pomysłem zwłaszcza na jesienną sesję ślubną. Dobrze jest wybrać taki dzień, gdy drzewa nabrały złotych barw. Wrażenia kolorystyczne z fotografii wykonanych w takich warunkach gwarantowane!

Sesja Pary Młodej w sadzie i ogrodzie

Ślubna sesja zdjęciowa w owocowym sadzie to jeszcze jeden pomysł wart rozważenia. Sady najpiękniej wyglądają w momencie kwitnięcia, jednak zdjęcia wśród drzew uginających się od dorodnych owoców również będą prezentować się fantastycznie. Przyda się wtedy jakiś kosz na owoce, no i drabina 🙂

sesja ślubna w sadzie

Sesja zdjęciowa na łące, polu

Zdjęcia na łące pełnej wonnych, kolorowych kwiatów świetnie wpisują się w konwencję ślubną. Pięknie będzie na polach usłanych mniszkiem pospolitym, lawendą czy makami. Kwitnący na żółto rzepak, biało- różowa gryka, gęste łany zbóż, czy pola kukurydzy również pomogą stworzyć na zdjęciach ślubnych fajny klimat. Właściwie wszędzie tam, gdzie natura dostarcza nam wyjątkowych wrażeń kolorystycznych, zdjęcia wyjdą genialnie. Nawet takie miejsce jak pustynia (na przykład Pustynia Błędowska) świetnie nadaje się do zdjęć ślubnych, choć w nieco bardziej surowym klimacie.

Sesja ślubna nad wodą

Bez względu na to, czy będzie to rzeka czy jezioro, sesja zdjęciowa nad wodą ma swój niepowtarzalny klimat. Polecam zwłaszcza w upalne, letnie dni, kiedy delikatna bryza przyniesie Wam ulgę w trakcie pozowania. Jeśli jest taka możliwość, warto na miejscu wypożyczyć łódkę. Sesje zdjęciowe nad zbiornikami wodnymi mają jeszcze jeden atut. Zwykle jest tam sporo ciekawej roślinności, która bardzo dobrze wygląda w kadrach. Jeśli jesteście odważni i nieco zwariowani, taką sesję możecie zakończyć …w wodzie.

sesja ślubna nad wodą

Plener ślubny nad morzem

Sesja zdjęciowa nad morzem z reguły ogranicza się do pozowania na plaży, aczkolwiek jeśli dobrze wybraliście miejsce, nadmorskie krajobrazy pomogą w osiągnięciu bardziej zróżnicowanych efektów. Nad morzem zwykle mocno wieje, ale nie jest to  żaden problem. Wiatr może stać się sprzymierzeńcem w osiągnięciu pięknych efektów (rozwiana suknia będzie wyglądać nieziemsko). Nie trzeba też dodawać, że nigdzie indziej zachód słońca nie będzie wyglądał tak pięknie, jak właśnie nad morzem.

Sesja zdjęciowa w górach

Sesja zdjęciowa w górach wymaga pewnej determinacji, ponieważ zwykle jest to kilkugodzinna wyprawa. Warto więc dobrze się przygotować, mając na względzie wygodne obuwie i minimum rzeczy do dźwigania. Jeśli jednak kochacie góry, to taką sesję zapamiętacie na całe życie. Niezwykłe widoki z całą pewnością nastroją Was pozytywnie i zdjęcia wyjdą genialnie. Dodatkowym plusem górskich sesji ślubnych jest to, że będzie pięknie bez względu na porę roku.

Miejska sesja Pary Młodej

W porównaniu do powyższych pomysłów, sesja zdjęciowa w mieście to zupełnie inny klimat. Miasto stwarza nieograniczone wręcz możliwości eksploracji pod kątem fotografii ślubnej. Pracując jako fotograf ślubny Kraków jest doskonałym miejscem do realizacji sesji. Jedynym mankamentem miejskich sesji są… wszechobecni ludzie, więc jeśli decydujemy się na ten typ zdjęć, trzeba przewidzieć więcej czasu na fotografowanie. W miarę możliwości warto wykorzystać zarówno klimatyczne, miejskie zaułki (jak choćby często eksploatowany, ale wciąż posiadający olbrzymi potencjał krakowski Kazimierz), jak i efektowną, współczesną zabudowę (nowoczesne wieżowce z pięknymi przeszkleniami, współczesne cuda architektoniczne). Do naszej dyspozycji są efektowne mosty, schody i ulice. Dobre światło znajdziemy w cieniu zabytkowych kamienic. Jeśli starczy wam sił, możecie wdrapać się na taras widokowy na dachu, lub zejść do podziemi i spędzić kilka chwil w jakiejś romantycznej kafejce. Miasto świetnie sprawdza się również przy sesjach nocnych.

sesja ślubna w zamku

Zdjęcia ślubne w kinie, na zamku itp.

Przygaszony klimat sali kinowej,staropolski dwór, ruiny zamku, czy piękne wnętrza renesansowego pałacu, wszystkie te miejsca z powodzeniem można wykorzystać do celów sesji ślubnej. Stwarzają one tyle samo możliwości, co ograniczeń, ale jeśli podoba się Wam ich klimat, to ze zdjęć też będziecie zadowoleni. Dostęp do takich miejsc trzeba uzgodnić wcześniej z administratorem i zwykle wiąże się to z jakąś opłatą. Najczęściej niewielką.

Ślubna sesja tematyczna

Sesja tematyczna to trochę inna para kaloszy. Wybór takiego tematu na zdjęcia ślubne powinien być moim zdaniem choć trochę uzasadniony tym, kim jesteście, jakie macie hobby itd. Jeśli uwielbiacie gotować, zróbcie sesję w kuchni. Namiętnie uprawiacie sport? Szukajcie hali sportowej lub boiska. Pasjonujecie się motoryzacją? Uwielbiacie swoje psy lub koty? Jesteście maniakami gier komputerowych? Nie ma takiego tematu, którego nie dałoby się “przerobić” na grunt fotografii ślubnej. Ogromnym plusem takich tematycznych sesji jest kreatywność i związane z nią, zwykle mocno nietuzinkowe efekty. Pamiętajcie jednak, by pasje wokół których mają kręcić się te zdjęcia, były waszymi wspólnymi zainteresowaniami.

Zagraniczne sesje zdjęciowe

Rzym, Paryż, Wenecja, Praga… sesje ślubne w pięknych miastach to kusząca perspektywa. Dlatego Pary Młode coraz częściej decydują się na sesje poza granicami naszego kraju. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko pomysł na miejsca, ale także kwestie logistyczno- organizacyjne. Przejazdy/ przeloty, noclegi itd. Warto mieć już pewne doświadczenia z pobytu w danym kraju/ mieście, znać topografię i komunikację, ponieważ później łatwiej jest nad wszystkim zapanować.

Pomysły na sesję – co wybrać?

Jak widzicie, ślubne sesje zdjęciowe dają ogrom możliwości. Zakładam jednak, że spodobało Wam się kilka opcji. Co w tym wypadku? Myślę, że warto zaplanować sesję w dwóch, trzech miejscach. Zdjęcia będą bardziej zróżnicowane, a Wy bardziej zadowoleni. Wybór miejsc na sesję ślubną uzgodnijcie wcześniej z fotografem. Zaplanujcie dojazdy i czas na okiełznanie każdego z nich, w razie konieczności. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca życia będziecie cieszyć się z pięknych zdjęć. Nie zapominajcie też o najważniejszym. Bez względu na to, jakie miejsca wybierzecie, na tych zdjęciach to Wy jesteście najważniejsi.

Ile powinna trwać sesja zdjęciowa

Każdy fotograf ma własny, sprawdzony system pracy podczas sesji. Osobiście uważam, że pierwsza godzina zdjęć to rozgrzewka do efektywnego fotografowania. Oczywiście, nie oznacza to, że w tym czasie robimy pajacyki albo biegamy po lesie 🙂 Mniej więcej tyle czasu potrzeba, by Para Młoda oswoiła się z obiektywem i samym pozowaniem. To wcale nie jest łatwe (o tym jeszcze poniżej), co często widać na pierwszych ujęciach. Jednak wraz z upływem czasu Nowożeńcy „łapią luz” i zaczynają zachowywać się bardziej naturalnie. Celowo więc najlepsze pomysły zostawiam na drugą i trzecią godzinę fotografowania. Oczywiście, zdarzają się też dłuższe, wielogodzinne sesje. Jeśli tylko macie ochotę, siłę i wyjątkowo zależy Wam na przekrojowych zdjęciach z różnych miejsc, to zapnijcie mocno pasy. W trakcie 8-10-godzinnej sesji stworzymy wspólnie naprawdę mocny materiał zdjęciowy 🙂

Jak dobrze wyglądać na zdjęciach?

Każdy chciałby dobrze wyglądać na fotografiach. Zwykle tak właśnie jest. Uważam, że ludzie są z reguły fotogeniczni i praktycznie każdemu da się zrobić dobre zdjęcie. Nawet mimo pewnych wad, które każdy z nas posiada. Doświadczony fotograf zna triki, dzięki którym ewentualne wady można zakamuflować. Dłuższy nos będzie wyglądał zupełnie normalnie, jeśli w kadrze nie wyjdzie poza obręb twarzy. Kilka kilogramów można zgubić, fotografując lekko z góry itd. Takich sprytnych sztuczek jest naprawdę sporo. Jeśli więc macie z czymś problem, pogadajcie o tym otwarcie ze swoim fotografem. Sam zawsze pytam o lepszy i gorszy profil, choć najczęściej nie widzę ku temu powodu. Jeśli jednak ma to później poprawić odbiór zdjęć, to czemu nie?

Jak pozować do zdjęć?

Pozowanie przed obiektywem to niełatwe zadanie, ponieważ doświadczenie w takich sytuacjach jest kluczowe. Biorąc jednak pod uwagę to, że dla Pary Młodej sesja ślubna jest często pierwszym kontaktem z profesjonalną fotografią, trudno wymagać profesjonalnego zachowania. Uważam jednak, że na fotografie w trakcie sesji spoczywa podwójna odpowiedzialność. Wykonanie dobrych zdjęć to jedno, a drugie to mądre prowadzenie sesji. Najgorszy fotograf to ktoś taki, kto w kółko powtarza hasła w stylu „ustawcie się jakoś” lub “a teraz pocałuj ją w szyję”. Z kolei dobry fotograf doskonale wie, że nie umiecie pozować. Potrafi jednak wyciągnąć od Was trochę naturalności, uśmiechu i dobrej energii. W takich okolicznościach powstają najbardziej magiczne zdjęcia.