Zdjęcia z chrztu

Chrzest to pierwsza uroczystość powiększonej rodziny. W tle dużo pośpiechu i nerwów, ale przede wszystkim piękna ceremonia, spotkanie z bliskimi, mnóstwo serdeczności, słodkich buziaków i życzeń.

Jeśli właśnie organizujecie chrzest, pomyślcie o fotografie który wykona profesjonalne zdjęcia. Kilka lat później, kiedy Wasze dziecko już podrośnie, będziecie mogli wspólnie przeżyć ten dzień raz jeszcze.

Jesteście ciekawi, jak wygląda chrzest z perspektywy fotografa? Przygotowałem Wam małe streszczenie.

Zdjęcia z przygotowań do chrztuZdjęcia z przygotowań do chrztu

Fotografując chrzest zwykle zaczynam od przygotowań w domu. Najpierw robię zdjęcia elementom garderoby. Czyli wszystkim tym rozkosznym bucikom, czapeczkom, opaskom, sukienkom i spodenkom, w których wystąpi nasze dziecko. Takie zdjęcia są fajnym uzupełnieniem całego pakietu. W tym czasie Wy możecie spokojnie się przygotowywać.

Kiedy dorośli są już odświętnie ubrani, przychodzi czas na bohatera dnia. Fajnie, jeśli uczestniczy w tym zarówno mama, tata jak i starsze rodzeństwo. Czasem dziecko ubierają chrzestni. To jest czas, w którym możecie się jeszcze swobodnie poprzytulać i pobawić.

Na zakończenie przygotowań możemy też wykonać kilka ujęć portretowych w odświętnych strojach 🙂

Zdjęcia z ceremonii chrztuZdjęcia z ceremonii chrztu

Sama ceremonia chrztu jest krótka, więc podczas jej fotografowania trzeba się wykazać doświadczeniem i refleksem. Najważniejsze momenty to polewanie główki dziecka wodą święconą i namaszczenie. Poza nimi jeszcze błogosławieństwo, symboliczne przekazanie białej szatki i świecy.

Przed chrztem zwykle radzę, by osoba trzymająca dziecko ułożyła je główką na swoim lewym ramieniu. Kapłan zawsze chrzci prawą ręką, więc w takim ułożeniu fotograf widzi więcej. Jeśli obrzęd chrztu odbywa się nad chrzcielnicą, wystarczy zostawić fotografowi trochę miejsca obok siebie.

Po zakończonej ceremonii wykonujemy zwykle kilka pamiątkowych ujęć we wnętrzu kościoła.

Zdjęcia z przyjęciaZdjęcia z przyjęcia

Przyjęcie to również okazja do wykonania sympatycznych, rodzinnych zdjęć. Dobrze w kadrach wyglądają życzenia pełne uścisków, całusów i gratulacji, zdjęcia z samego przyjęcia i oczywiście mniej formalne ujęcia grupowe i portretowe. Zapewne każdy gość chciałby się sfotografować z Waszym dzieckiem. Pamiętajcie o tym, by Waszego okruszka tym przekładaniem z rąk do rąk zbytnio nie zmęczyć.

Zawsze fotografuję również tort, oczywiście jeszcze przed jego pokrojeniem. Dziś tort na chrzciny to małe dzieło sztuki, więc warto zapamiętać jak wyglądał, zanim szybko zniknie ze stołu 🙂

Tak przygotowany pakiet zdjęć będzie z pewnością piękną pamiątką. Zanim go otrzymacie, zdjęcia poddaję subtelnemu retuszowi. Na specjalne życzenie mogę usunąć jakieś drobne niedoskonałości 🙂

W zależności od Waszych preferencji, zdjęcia z chrzcin możecie otrzymać i przechowywać w różnej formie. Oto kilka rozwiązań:

Album tradycyjny z chrztu

Album tradycyjny zawiera wklejane zdjęcia. To najbardziej klasyczna i jednocześnie elegancka forma przechowywania zdjęć z chrztu. Z pewnością nie raz chętnie do niego wrócicie. Minusem jest niska trwałość, po kilkudziesięciu obejrzeniach kartki mogą się pozaginać a okładka przybrudzić.

Fotoalbum z chrztu

Fotoalbum z chrztu to alternatywna wersja klasycznego albumu. W tym wypadku zdjęcia z chrztu nie są wklejone, a nadrukowane na strony. Całość przypomina ekskluzywną księgę. Fotoalbumy cechują się dużą trwałością, estetyką i możliwościami konfiguracji.

Zdjęcia z chrztu w eleganckim pudełku

Wydrukowane zdjęcia z chrztu, które otrzymacie w eleganckim pudełku z wygrawerowanym imieniem dziecka to moje ulubione rozwiązanie. Pozostawia Wam ono największą swobodę. Ulubione zdjęcia możecie włożyć do ramki i postawić na półce, wkleić do albumu rodzinnego a pozostałe przechowywać w trwałym pudełku.

Zdjęcia z chrztu to cenna pamiątka

Wspomnienia to jedyne co Wam zostanie. Kiedy widzę czasem, że ktoś próbuje fotografować chrzest smartfonem, to jest mi tej rodziny trochę żal. W życiu jest kilka chwil wartych tego, by je umiejętnie uchwycić. Chrzest Waszego nowo narodzonego dziecka to moment zasługujący na coś więcej niż kiepskie fotki z telefonu.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają moje zdjęcia z uroczystości rodzinnych, zapraszam do galerii

 

Najnowsze wpisy

Oferta

Menu